Web Sunucusu Nedir? Web Sunucuları Nedir?

6 minutes, 32 seconds Read

 

İnternet sunucusu nedir? İnternet sunucuları nedir?

Web sitelerinin video, ses ve resim belgelerini nasıl sakladığını merak edebilirsiniz. Web Sunucusu Bir Web Sunucusu Sunucu bir Web sunucusudur.

Web sunucuları hakkında detaylı bir rehber hazırlandı. Bu makale, bir web sitesi sunucusu nasıl seçilir, bir site sunucusu nedir ve ne işe yarar gibi birçok soruya cevap vermektedir.

Web sunucusu nedir?

A hakkında daha fazla bilgiedininWeb, başkalarıyla iletişim kurmanın harika bir yoludur. Barındırma sağlayan ve İnternet protokolünü kullanarak siteleri barındıran sunucu. Barındırma veya web sunucusu şirketleri web sitelerini barındırabilir ve yayınlayabilir.

Bir kullanıcı bir web sayfasındaki bir bağlantıya tıkladığında, sunucu site dosyalarını onlara göndererek yanıt verir. Dosyalar istemcilere http protokolü (hiper metin protokolü) sırasına göre gönderilir.

Ağ sunucuları, farklı işletim sistemleri çalıştıran bilgisayarlarda çalışan programlardır. Ağ sunucuları yazılım programları tarafından çalıştırılır. Ağ sunucuları bir bilgisayarın donanımı veya işlemcisi tarafından yönetilir.

Web sunucusu, bir sunucu sağlayıcısındaki tek bir bilgisayardır. Kullanıcıların web sitesindeki yazılı ve görsel belgeleri görüntülemesini sağlar.

Hosting şirketleri web sitelerini çevrimiçi olarak barındırır. Web sunucuları, web sunucusu, sunucu veya barındırma olarak da bilinir.

Web sunucusunun kapalı olması ne anlama geliyor?

Bir web sitesini ziyaret ediyorsanız ve “CloudflareError521” ile karşılaşırsanız, bu web sunucusunun kapalı olduğu anlamına gelir. Bu hata sunucudan kaynaklanmaktadır.

Cloudflare size yanıt vermiyor. Cloudflare web sitenizden bir bağlantı kabul etmeyi reddetti.

Mevcut web sunucusu türleri nelerdir?

Farklı sunucu türleri vardır. Barındırma birçok şekilde olabilir. Kullanıcıların ihtiyaçlarına bağlı olarak birçok farklı barındırma türü vardır.

 • Adanmış Sunucu
 • Bulut sunucusu
 • Paylaşımlı Hosting Sunucusu
 • Sanal Özel Sunucular

Adanmış Sunucu Nedir? (adanmış sunucu)

Özel sunucu, diğer sunuculara göre daha pahalı olan ve tamamen sizin tarafınızdan kontrol edilebilen bir sunucu türüdür. Adanmış sunucular birçok büyük site tarafından kullanılır. Belirli gereksinimleri karşılamak için özelleştirilebilirler ve daha yüksek RAM kapasitesine sahiptirler.

 • Bize güvenebilirsiniz.
 • Aracın hızı yüksektir.
 • Kapsamlı Kontrol
 • Tasarım fırsatı.

Bulut Sunucu Nedir? (Bulut Sunucu)

Bulut sunucular, kullanıcıların belgeleri yüklemelerine ve her an erişilebilir olmalarına olanak tanır. Sanal sunucular fiziksel sunucularla aynı mantığı kullanarak çalışır. Kullanımları daha basittir.

 • Rahat Yönetişim
 • Hızlı Erişim
 • Kolay Kullanım

Paylaşımlı barındırma nedir?

Paylaşımlı barındırma, birden fazla sitenin aynı sunucuyu paylaşmasıdır. Birden fazla site tarafından tüketilen sunucu kaynakları bilinmemektedir. Sunucu, bir sınıra kadar tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Sanal Özel Sunucu nedir?

Sanal Özel Sunucu VPS olarak da bilinen Virtual Private Server VPS, daha büyük bir sunucunun içindeki sanal bir sunucudur. Sanal özel sunucular sunucuyu başka web siteleriyle paylaşmaz. Bu sunucu genellikle büyük şirketler tarafından kullanılır. Bu, en yaygın kullanılan sunucudur.

 • Yüksek maliyet
 • Bu, güvenebileceğiniz bir üründür.
 • Kalite
 • Tasarım İmkanı Sunar

Ağ Web Sunucusu (NWS) nedir?

Web sunucuları daha gelişmiş özelliklere sahiptir ve bilgisayarlardan daha hızlıdır. Web sunucuları daha büyük bir CPU’ya ihtiyaç duyar.

Sunucu tarafından barındırılan web sitelerine erişmek için her sitenin benzersiz bir IP adresi vardır.

IP sayısı çok yüksek olduğunda, belirli bir alan adı seçilecektir. IP adresleri alan adlarıdır. Bir web sitesine 0’dan 255’e kadar dört sayıdan oluşan bir IP adresi atanır.

IP adresini yazıp tıklayarak, internette sörf yapan ziyaretçiler belirli bir web sitesine ulaşabilirler. DNS ve IP Adresleri bağlantılıdır. Arama kutusuna IP veya Domain yazarsanız aynı web sitesine yönlendirilirsiniz.

Web sunucusundaki veriler, kullanıcı web sitesini aradığında görsel olarak görüntülenecektir.

Web sunucusu, yani sunucu canlı siteyi görüntüler, belgeler ve erişim sağlar. Ziyaretçiler, Ngnix veya Apachechi gibi yazılımları kullanarak web sitelerinin canlı sürümlerini görüntüleyebilirler.

Web Sunucu Programları

İnternet üzerindeki web siteleri sunucular olmadan var olamaz. İnternet ağları için sunucular. Sitenizi barındırmak için kullandığınız web sunucusu yazılımı, markaya ve ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır.

Bir Web Sunucusunun ne yaptığını, sağladığı özellikleri ve üzerinde hangi yazılımların çalıştığını anlamak önemlidir. Bu yazılım listesini inceleyerek ihtiyaçlarınız için en iyi web sunucusunu seçebilirsiniz.

1- Apache HTTP Sunucusu

Apache popüler bir web sunucusudur. Yaygın kullanımı ve iyi bilinmesi, pazardaki %40’lık payından sorumludur. Apache veya httpd sektörde herkesin bildiği programlardır.

Apache web sunucuları için güçlü bir programdır. Bu program özelleştirilebilir ve C dilinde yazılmıştır. Apache IPv4, IPv6, HTML/2, HTTPS ve HTTP/2’yi destekler.

2- Ngnix

Ngnix uzun zamandır kendini kanıtlamış bir programdır. Ngnix hızlı, güvenilir bir web sunucusu olarak ün yapmıştır. Kullanım kolaylığı nedeniyle de popülerdir. Ters API’leri ve yük dengelemeyi destekler.

Twitter, linkedin ve facebook dahil olmak üzere dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından bazılarını destekler.

Lighttpd Web Sunucusu

Web sunucusu yazılımı ücretsiz, hızlı ve verimli olduğu için tercih edilir. Açık kaynak kodlu yazılımdır. Windows, Linux ve Unix ile uyumludur. Büyük bağlantıları kaldırabilir. Büyük sunucular üzerinde çalışabilir.

Caddy Web Sunucusu

Caddy webserver’ın programlama dili “go” dur. Caddy webserver hız ve kararlılık sunar. Bu, ekstra paket satın almaktan kaçınabileceğiniz için çok önemlidir.

Caddy Web Sun ucusu Bu web sunucusu Go programlama dilinde yazılmıştır. Bu web sunucusu bir yük dengeleyici, bir API Ağ Geçidi, bir Ters Proxy ve çeşitli platformlar için destek sunar. Bu web sunucusunun kurulumu, gerekli tüm paketlerle birlikte geldiği için kolaydır.

OpenLiteSpeed sürüm 5 web sunucusu

Ücretsiz açık kaynaklı bir yazılım olduğu için Litespeed’i herkes kullanabilir. Basit ve hızlı olduğu için popülerdir. Kullanımı kolay arayüzü kullanıcıları kullanmaya teşvik eder.

SEO ve web sunucuları arasındaki ilişki nedir?

Web sunucuları sadece web sitelerini barındırmak veya web sitesiyle ilgili belgeleri sağlamak için önemli değildir. Web sunucuları sadece web sitelerini barındırmak için değil, aynı zamanda SEO için de önemlidir.

Ağ sunucuları kullanıcıların isteklerine hızlı yanıt verir ve web sitelerini hızlı yükleyebilirse, siteler hızlı yüklenir. Bir web sunucusu bir web sitesinin yüklenme süresini hızlandırabilirse kullanıcı deneyimi iyileştirilecektir.

Bir web sunucusu yalnızca hızlı değil, aynı zamanda herhangi bir saldırıya karşı güvenli ve güvenilir olmalıdır. SEO için videolar ve resimler içeren çok fazla içerik oluşturduğumuz için çok fazla depolama alanına ihtiyacımız var.

Cep telefonları ve bilgisayar web sunucuları genellikle birlikte kullanılır.

Similar Posts