10 Adımda WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

9 minutes, 5 seconds Read

 

Mümkün olan en basit WordPress SEO ayarlarını nasıl yapabilirsiniz?

WordPress tabanlı bir site işletiyorsanız ve arama motoru dizininde rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız SEO üzerinde çalışmanız gerekir. WordPress için Seo ayarları. İşte seo ayarlarınızı yapılandırmanıza yardımcı olacak WordPress eklentileri listemiz. Bu, zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacak ve rakiplerinize karşı daha iyi rekabet edebileceksiniz. Yazımız WP Ayarları hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri içermektedir.

WordPress Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

WordPress SEO, wordpress sitelerinin Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için yapılan bir optimizasyon yöntemidir. URL’ler, kategoriler, içerik, site hızı ve güvenlik gibi faktörleri dikkate alır.

WordPress SEO nedir ve nasıl çalışır?

WordPress SEO yapmak diğer web sitelerine göre çok daha kolaydır. WordPress’in gelişmiş altyapısı her seviyede düzenleme ve geliştirmeye olanak tanır. WordPress O Çalışması yapmak için öncelikle wordpress SEO ayarlarını yapmak çok önemlidir, çünkü bunlar web sitenizin temelini oluşturacaktır. Ayrıca arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için kullanılacak kriterlerin tutarlı olmasını sağlayacaktır.

WordPress Arama Motoru Nasıl Kurulur?

Arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltmek ve trafiğinizi artırmak istiyorsanız Google seo yönergeleri çok önemlidir. Bu öğeler WordPress’te Seo ayarları için gereklidir. Seo uyumlu bir tasarıma sahipseniz Google web sitenize daha yüksek bir sıralama verecektir.

SEO ile uyumlu tema

WordPress’in kullanımı diğer yazılımlara göre daha kolay ve basittir. Kullanım kolaylığı nedeniyle tasarımı değiştirmek kolaydır. WordPress temaları tasarımları açısından en iyisidir. WordPress temaları her sektörün ihtiyaç ve gereksinimlerine göre uyarlanır. Bir wordpress şablonunun arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralamalara ulaşmanıza yardımcı olması için temanın SEO uyumlu olması çok önemlidir. Bir wordpress temasının SEO uyumlu olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Aşağıdaki noktaları kontrol edin.

 • Hızlı yükleme
 • Kullanıcı Deneyimi Uygun Olmalı
 • Yapılandırılmış veri kullanmak akıllıca bir fikirdir
 • Site Haritası Ekle WordPress eklentileri ile uyumlu olmalıdır

Görselleri Optimize Edin

Son Google güncellemeleri, site hızını etkileyen faktörlerin seo puanlarını da etkileyebileceğini ortaya koydu. Görseller site hızını önemli ölçüde etkileyebilir. Bir siteyi hızlandırmak için görseller sıkıştırılabilir. Görüntüleri sıkıştırmak için kullanabileceğiniz bazı eklentileri burada bulabilirsiniz.

 • Smush
 • ReSmush Pro
 • Kısa Piksel

Google Arama Konsolu

Web sitenizin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, Google hizmetleri her zaman sizin lehinize olacaktır. Google Search Console, web sitenizi kapsamı, site haritaları, bağlantıları ve tüm sorunları dahil olmak üzere analiz etmenizi sağlar.

WordPress Güvenlik Eklentilerini Kullanın

Sadece WordPress web sitenizin güvenliği konusunda değil, aynı zamanda arama motoru sonuçlarındaki konumu konusunda da endişe duymalısınız. Kötü niyetli kişiler ya da rakip web siteleri tarafından saldırıya uğrayabilir. Olumsuz olayları önlemek için wordpress güvenlik uzantılarını yüklemelisiniz.

 • Wordfence
 • Hepsi Bir Arada WP Güvenliği
 • Sucuri Güvenlik
 • iThemes Güvenlik

Kategorileri ve etiketleri kullanın

Sayfaları ve içerikleri kategorize ederek ve etiketler atayarak WordPress sitenizde SEO dostu bir yapı oluşturabilirsiniz. Konularınızı kategorize ederek web sitenizin kullanıcı deneyimini geliştirebilirsiniz.

Site içi bağlantı yapın

İç bağlantı yapısı, gezinme hızını ve web sitenizdeki oturum sayısını artıracaktır. Ayrıca sitenizi tarayan googlebot’lara doğru sinyalleri gönderir. Web sitenizi birbirine bağlamak için dahili bağlantılar kullandığınızda, sonuçların en üstünde veya en üstünde olduğunuzu fark etmeyeceksiniz.

Site hız optimizasyonu

Google ve kullanıcıları, Google’ın site hızına değer verdiğinin farkındadır. Google’ın yavaş web sitelerini arama sonuçlarından çıkardığını herkes bilir. Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alan siteler çok hızlı yüklenir ve açılır. Bu eklentiler web sitenizin hızını optimize etmenize yardımcı olabilir.

 • WP-Rocket
 • Lite Hız Önbelleği
 • WP Fastest Cache
 • W3 Toplam önbellek

WordPress SEO eklentilerini kullanın

WordPress SEO için bir eklenti bir gerekliliktir. SEO eklentileri, siteniz için içerik oluştururken içeriğinizi arama sonuçlarında sıralamanızı sağlayacaktır. WordPress eklenti mağazasında birçok seo dostu eklenti bulabilirsiniz.

SEO dostu URL yapısı kullanın

Google, anahtar kelime açısından zengin ve SEO ile uyumlu url yapılarına öncelik verir. Bu url’ler arama sonuçlarında üst sıralarda yer alacaktır. WordPress bağlantı bölümündeki url’nizi Google ile uyumlu hale getirmek için optimize edin.

Sitenizi İndeksleyin

WordPress siteleri bazen yüklendiğinde dizine eklenmemiş olarak işaretlenir ve kullanıcılar sitenin arama sonuçlarında görünmediğinden şikayet eder. Çoğu durumda sorunun nedeni WordPress’in ayarlar alanından sitenin kapatılmasıdır. Sitenin indekslenmesine izin veren bölüm açılmalıdır.

Eklentileri kullanarak WordPress ayarlarını optimize edebilirsiniz

İşte SEO için WordPress eklentilerinin bir listesi. Herhangi bir kod bilmenize gerek kalmadan web sitenizi optimize edebilirsiniz. Bu eklentiler sitenizi arama motoru sonuçları için optimize etmenize yardımcı olur. Bu eklentiler wordpress sitenizi arama motorları için optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Sıralama Matematiği

WordPress kolayca SEO yapmanızı sağlar. Ancak çeşitli araçlara sahip bir eklenti kullanarak bunu daha kolay hale getirebilirsiniz. Rank Math Seo eklentisi wordpress için seo seçenekleri oluşturmak için kullanılabilir.

Bu eklenti içeriğinizi optimize etmenizi ve seo standartlarına uymanızı sağlayacaktır. Bu eklenti robots.txt veya site haritaları oluşturmanıza ve diğer rakiplere karşı rekabet etmenize izin verecektir.

Ranking Math SEO Özellikleri

 • Site Haritası Oluşturma
 • Robots.txt Dosyaları Oluşturma
 • İçerik optimizasyonu
 • 404 Denetleyicisini İzleyin
 • Site seo analizi
 • Breadcrump
 • Global seo ayarları
 • Bölgesel seo ayarları
 • Kategori, etiket ayarları
 • Kategoriler, sayfalar ve gönderiler için dizin ayarlarını değiştirme
 • Şema Ayarı

Lite Hız Önbelleği

WordPress SEO’yu kurarken dikkat edilmesi gereken en önemli ikinci husus hızdır. Siteniz hızlı yüklenmezse hem kullanıcılar hem de Googlebotlar sitenizi terk edebilir. Sıralamalar etkilenebilir. Lite speed eklentisi sitenizi optimize etmenize yardımcı olabilir. Lite speed eklentisi, sitenizin hızlı yüklenmesini ve Google için değerli olmasını sağlamak için harika bir yoldur.

Lite Speed Cache Özellikleri

 • Önbellekleme yaparak siteyi daha hızlı açabilirsiniz.
 • Görselleştirme
 • Sayfa Optimizasyonu
 • CSS Sıkıştırma
 • Javascript Sıkıştırma
 • Tembel Yük

Kalkan Güvenlik

Shield web sitenizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir. Shield güvenliği, WordPress SEO’yu kurarken sitenizi koruyabilecek birçok özelliğe sahiptir.

 • İki kimlik doğrulama faktörü ile giriş yapmanızı sağlar.
 • Web sitesinde, üyelerinizin eylemlerini takip edebilirsiniz.
 • Bu araç sitenizdeki virüslü temaları, eklentileri ve dosyaları onarabilir.
 • WordPress yöneticisine erişim ayrı bir giriş url’si üzerinden yapılabilir.

AMP Mobil Uyumluluğu

Son Google güncellemeleri mobil uyumluluğun önemini vurgulamıştır. WordPress seo eklentisini yüklemek, web sitenizi duyarlı hale getirmenizi sağlar.

Mobil Uyumluluk Özellikleri

 • Kullanıcı memnuniyeti sağlıyor.
 • Sıralamalar yükseliyor.
 • SEO bundan faydalanabilir.

İçindekiler

Kullanıcılarınız için uzun bir makale hazırlıyorsanız ve onlara makale boyunca rehberlik edecek başlıklar vermek istiyorsanız, bu eklenti size kullanıcıların başlıkları kullanarak makaleye göz atmalarına izin verme seçeneği sunar. Bu eklenti, kullanıcının bir makalede gezinmek için gereken başlıkları seçmesine olanak tanır.

Redaksiyon

Siteniz büyüdükçe, bakımı daha zor hale gelir. Bu da zararlı 404 hata mesajlarına neden olabilir. 404 sayfalarıyla karşılaşan ziyaretçiler web sitenizi anında terk eder, bu da hemen çıkma oranlarını artırır. Bu durum, 404 sayfaları için bir yeniden yönlendirme kodu kullanılarak önlenebilir. Redrection eklentisi WordPress SEO ayarlarının bir parçasıdır ve 404 kodlu sayfaları 301’lere yönlendirmenizi sağlar. Bu, hemen çıkma oranlarını azaltacaktır.

Realy Simple Ssl

Kullanıcılar güvenli olmayan bir uyarı alırlarsa, ayrılabilirler. Google SEO SSL gerektirir. Bir ssl, sitenizin güvenli olduğunu onaylar. Ssl-plugin ile rakiplerinizi uzak tutmak için hızlı ve kolay bir şekilde ssl sertifikası alabilirsiniz.

Smush

Görseller yüklendiklerinde web siteniz için sorun oluşturabilir. Görseller çok fazla yer kaplar ve bu da web sitesinin daha yavaş yüklenmesine neden olabilir. Yerden tasarruf etmek ve web sitenizin yüklenmesini hızlandırmak için görsellerinizi optimize edebilirsiniz.

Google Site Kiti

Bu eklenti WordPress SEO’yu kurarken faydalı olabilir. Bu eklenti Google Analytics, Search Console ve Adsense hesabınıza erişmenizi sağlar. Bu eklenti, arama konsolu aracılığıyla sitenize gelen trafiği ve anahtar kelimeleri izlemenizi sağlar. Kullanıcıların web sitenizde ne kadar zaman geçirdiklerini ve hangi cihazları kullandıklarını görmek için Analytics hesabınıza bağlanabilirsiniz.

WordPress SEO Ayarları – Öneriler

Kod konusunda hiç deneyiminiz olmasa bile WordPress sitenizi arama motoru sonuçları için optimize edebilirsiniz. Eklentileri doğru kullandığınız takdirde olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak sitenizin arama motoru dizininde üst sıralarda yer alması için yeterli olmayabilir. Web sitenizi arama motoru sonuçları için optimize ederken bu faktörleri göz önünde bulundurun. İşte wordpress seo için dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler.

 • Özgün ve seo uyumlu içerik
 • En iyi başlıklar
 • Meta etiketleri
 • Anahtar Kelimeler
 • İlgili Terimler
 • Anahtar kelimeler URL yapısına dahil edilmelidir
 • Geri bağlantılar doğal olarak oluşan bağlantılardır
 • Site Hızlandırma
 • Saha güvenliği önemlidir
 • Gereksiz sayfaların web üzerinde barındırılması tavsiye edilmez
 • Site Haritası Oluşturma
 • Bir Robots.txt dosyası oluşturun
 • Google araçları sitenizi analiz etmenizi sağlar.

WordPress SEO Ayarları Neil Patel

Neil-Patel videosu, wordpress ayarları söz konusu olduğunda değerli bir kaynak olabilir. Bu video size farklı WordPress ayarlarını nasıl uygulayacağınızı gösterecektir.

Similar Posts