En İyi SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

6 minutes, 0 seconds Read

 

Etkili bir SEO raporu nasıl oluşturulur?

SEO uzmanları, herhangi bir SEO çalışmasına başlamadan önce müşterileri adına bir seo analizi yaparlar. SEO uzmanları, oluşturdukları seo raporlarını bir web sitesinin maliyetlerini ve gereksinimlerini tahmin etmek için kullanabilirler.

Web siteniz için seo raporunun nasıl oluşturulacağı bu makalede anlatılmaktadır.

SEO Raporu Nedir?

SEO Raporları, SEO uzmanları tarafından müşterilerinin web sitelerinde gerçekleştirdikleri seo analizlerinden elde ettikleri verileri sunarak hazırlanır.

SEO raporları için Google Search Console, Google Analytics ahrefs veya semrush gibi güvenilir ve kaliteli seo araçları kullanıyoruz.

SEO uzmanları haftalık veya aylık olarak SEO raporu üretirler. Raporlar öncelikle müşterileri bir web sitesi hakkında bilgilendirmek ve onlara gerekli eylemler hakkında bilgi sağlamak için kullanılır. Bir web sitesinin başarısı, düzenli olarak karşılaştırılarak belirlenebilir.

Trafik Kaynakları

Bir web sitesinin sağlayabileceği en önemli fayda trafik ve dönüşümdür. Web sitelerinde trafiği artırmanın çeşitli yolları vardır. Sosyal medya, doğrudan trafik ve yönlendirme trafiği birer seçenektir. SEO stratejileri, hedeflenen kitleye ve web sitesinin sahip olmadığı trafik kanallarına göre geliştirilebilir.

Trafik kanalları ile ilgili hazırlayacağınız SEO raporunda sitenin trafik aldığı kanalların isimlerine ve ne kadar trafik aldığına yer verebilirsiniz. Ayrıca en çok trafiği hangi sayfalar alıyor.

Mobil Uyumluluk

Sitenin biri mobil cihazlar, diğeri masaüstü bilgisayarlar için olmak üzere iki versiyonu mevcuttur. Çoğu web sitesi masaüstü formatındadır ve mobil uyumluluk konusunda endişelenmez. Google artık mobil uyumluluğu bir sıralama faktörü olarak değerlendiriyor.

SEO raporu nasıl hazırlanır?

SEO Raporunuzu hazırlarken sitenizin mobil cihazlarda uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Mobil uyumlu URL’ler “amp” kelimesini içerir. Amp, sayfanın mobil cihazlarla uyumlu olduğunu ve mobil uyumlu bir URL olduğunu belirtmek için kullanılır. Mobil uyumluluğun hemen çıkma oranları üzerinde önemli etkileri olabilir ve bir sıralama unsuru olarak değerlendirilmelidir.

Site Hızı

Teknoloji ilerledikçe cep telefonları giderek daha önemli hale geldi. Hem masaüstü bilgisayarlar hem de mobil cihazlar web sitelerine trafik gönderebilir. Mobil cihazlarda dikkate alınması gereken ana faktör site hızıdır. Masaüstü cihazlarda site hızı genellikle hızlıdır. Ancak mobil cihazlarda durum farklıdır. Bir sitenin cep telefonuna yüklenmesi için geçen süreye dikkat edin. Açılış süresini raporlayın ve hangi sayfaların yavaş olduğunu belirtin.

Kırık Bağlantılar

Bozuk bağlantılar googlebotların web sitenizi taramasını hemen durdurur. Ziyaretçiler de bunları fark ederlerse siteyi hemen terk edeceklerdir. Bir SEO raporu oluşturmak için kırık bağlantılara ihtiyaç vardır. 404 sayfaları. Sitenizdeki 404 sayfalarının olumsuz etkilerini tartışabilir ve bunlarla ilgili detaylar verebilirsiniz.

404 hataları ve kötü yönlendirmelere ek olarak, web sitesinin genel sağlığı hakkında da bilgi alabilirsiniz. Sayfalar yeniden yönlendirilmişse, bunları SEO raporunuza ekleyin. Seo aracı Screaming Frog, kırık link raporu hazırlamayı kolaylaştırır.

“Söz” kelimesi “kelime” ile eş anlamlıdır.

Bir sitenin sıralamasının yüksek olması için, hedef kitlesi tarafından kullanılan anahtar kelimeler önemli bir rol oynayacaktır. Tüm seo çalışmaları anahtar kelime etrafında toplanır. Google, bir siteyi kullandığı anahtar kelimelerle tanımlayabilir.

SEO raporunda aşağıdaki bilgileri sağlayabilirsiniz: Web sitesinin içeriğinin arama sonuçlarında içerdiği anahtar kelimeler hakkında bilgi verebilirsiniz. Sitenin rakiplerine göre hangi anahtar kelimelerde eksik olduğunu belirleyebilirsiniz. Seo raporunuzda anahtar kelimelere ilişkin sayısal verilere yer verin. Anahtar kelime zorluğu ve aranma sıklığı gibi önemli verilere yer verin.

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı size siteniz hakkında zengin bilgiler verir. Hemen çıkma oranı, bir sitenin içeriğinin kalitesi, kitleyle ne kadar iyi eşleştiği ve hızı hakkında ayrıntılı bilgi sağlayabilir. Hemen çıkma oranı yüksek olan sayfalar SEO raporuna eklenebilir.

Ayrıca hemen çıkma oranlarının nasıl azaltılacağından ve bunlara nelerin sebep olduğundan da bahsedebilirsiniz.

Robots.txt

Googlebot’lara web sitenizi taramaları gerekip gerekmediğini söyleyen herhangi bir kod olup olmadığını görmek için robots.txt dosyasını kontrol edin. Googlebot’lara sitenin taranıp taranmayacağını söyleyen herhangi bir kod olup olmadığını görmek için robots.txt dosyasını kontrol edin.

Site Haritası

Tarayıcıları sitenize yönlendirmek için bir site haritası kullanın. Tarayıcı, makalelere, kategorilere ve resimlere olan bağlantıları tarayarak içeriği dizine ekler. Site haritası, web sitesinin taranması için gereklidir. Google Search Console bir bağlantı ve site haritası sağlar.

Backlink Analizi

Bir web sitesi diğerine bağlantı verdiğinde veya referans gösterdiğinde backlink oluşturulur. Google’ın algoritmaları geri bağlantılara çok dikkat eder ve bunları kötüye kullanan web sitelerini cezalandırır.

SEO raporunuza sitenin sahip olduğu bağlantı sayısını ekleyin. Sitenin sahip olduğu geri bağlantıların sayısını edu, gov, net, org, com veya co gibi uzantılara göre listeleyin. Bağlantıların zararlı olup olmadığına ilişkin ayrıntıları da ekleyin. Seo raporu bir Dr puanı içerebilir.

Http Sayfası

Http Sayfaları Google veya web sitesinin kullanıcıları için iyi değildir. Https sayfalarına sahip bir web sitesi, Google’a ve kullanıcılarına sitenin “güvenli” olduğu sinyalini verir. Bir https sayfa yapısı oluşturmak için bir SSL sertifikasına ihtiyacınız vardır. SSL sertifikasına sahip bir sitedeki tüm http sayfalarını bulabilir ve analiz edebilirsiniz. HTTP’den (veya http) https’ye geçiş için bir SEO raporu hazırlayın.

Bağlantı Yapısı

SEO yaygınlaşmadan önce, birçok site içeriklerini sayısal, tarihsel veya diğer bağlantı türlerini kullanan bir bağlantı yapısıyla paylaşıyordu. SEO her geçen gün daha önemli hale geliyor. SEO uyumlu olmayan link yapısına sahip içerikler artık arama sonuçlarında düşüyor. SEO, link yapısını önemli bir kriter haline getirdi.

SEO raporlarında, müşterilere bağlantıların yapısı, sayfa içeriği vb. hakkında bilgi vermelisiniz. SEO raporlarında. Site. SEO sürecinin önünde olmak istiyorsanız link yapısı hakkında detaylı bilgi vermeniz gerekir. Her bağlantının uzunluğunu ve SEO uyumlu olup olmadığını dahil edin.

BONUS

Bir SEO Raporu oluşturmak için herhangi bir şey okumak gerekli değildir. İyi bir seo raporunun nasıl oluşturulacağını öğrenmek için ayhan karaman’ın YouTube video eğitimini izleyin. Bu, SEO Sektöründeki en iyi SEO uzmanıdır.

Similar Posts