Instagram SEO Nasıl Yapılır? Instagram SEO Rehberi 2023

7 minutes, 55 seconds Read

 

Instagram SEO nedir? Instagram SE nedir?

Instagram’ın önemi her geçen gün artıyor. Instagram artık profillerde ve bloglarda e-ticarete ev sahipliği yapıyor. Instagram’ın popülaritesi giderek artıyor. Seo çalışması.

Instagram SEO çalışması yaparak marka bilinirliğini, etkileşimi ve takipçileri artırabilir. Bu makale Instagram hesabınızı optimize etmenize yardımcı olacaktır. Bu makale size Instagram hesabınızı nasıl optimize edeceğinizi gösterecektir.

Instagram SEO nedir?

Instagramseo ‘yu optimize etmek çok önemlidir Çevrimiçi alışveriş yapanlar veya blog yazanlar gibi kullanıcılara hitap edebilirsiniz. Kolayca erişilebilirler.

Instagram SEO, ürün satışı yapan hesaplar tarafından kullanılır. Amaç, hedef kitlelerini çekerek satışları artırmaktır.

Instagram SEO Optimizasyonu: Faydaları

 • Hedef kitleye ulaştınız
 • Beğenileri Artırın
 • Takipçileriniz artacak
 • Marka Farkındalığı
 • Sağlayıcılar web sitesi trafiği sağlar
 • Çevrimiçi profiller dönüşümleri artırır

Instagram SEO’sunu nasıl yapıyorsunuz?

İnstagram SEO araması yaparken kafa karıştırıcı sonuçlar alabilirsiniz. Seo grubunun instagram için gereksinimler doğrultusunda bir seo stratejileri listesi oluşturduğunu göreceksiniz.

Instagram hesabınızın e-ticaret hesabı mı yoksa blog hesabı mı olduğunu belirleyin. Her hesap için optimizasyon süreçleri farklı olabilir.

1. Kullanıcı Adı Seçin

Bir Instagram hesabını optimize ederken işe kullanıcı adı ile başlarız. Kolay anlaşılır olmalı ve arama motoru sonuçlarında görünmelidir.

İnsanların sizi hem instagram’da hem de web aramalarında bulmasını kolaylaştırmak için web sitenizin alan adı uzantısını ve adını ekleyin. Bir web siteniz varsa, insanların sizi instagram’da kolayca bulabilmesi için alan adı uzantısını ve site adını ekleyebilirsiniz.

2. Biyografi Ekle

Instagram hesapları bio bölümünü optimize etmelidir. Biyografi alanını profiliniz ve işletmeniz hakkında istediğiniz tüm bilgilerle doldurmanız gerekir. Bilgileriniz, kitlenizin güvenini artırmak ve dikkatlerini çekmek için çok önemlidir. Profesyonel bir Instagram profili için biyografi, işletmenin hizmetlerini yansıtmalıdır. Müşterilerin işletmeniz hakkında sorduğu en yaygın soruların yanıtlarını biyografiye ekleyin.

Instagram SEO: Nedir ve nasıl yapılır?

Instagram profilinize ne koymalısınız?

 • Telefon Numarası
 • Posta Adresi
 • İş Adresi
 • Ticari Hizmet Bilgileri
 • Çalışma saatleri
 • İş Sektörü
 • Web Sitesi Adresi
 • Ürün Bilgileriniz
 • İş Sloganı

3. Görüntü Optimizasyonu

Instagram hesabınızın rekabetçi olabilmesi için yüksek kaliteli fotoğraflara ihtiyacınız var. Bu görseller, Instagram hesabınızı daha fazla kişinin ziyaret etmesini sağlamanıza yardımcı olacaktır. Aşağıda görsellerinizi nasıl optimize edeceğinize dair bilgilere yer verdik. Bu talimatları izlerseniz etkileşim oluşturabileceksiniz.

 • Yüksek kaliteli ve profesyonelliğinizi yansıtan görseller seçin.
 • Tartıştığınız ürünler veya konular hakkında ayrıntılı bilgi vermek için görselleri kullanın.
 • Harekete geçirici mesajlar kullanarak ürünlerinizi ve hesabınızı ilgi çekici tutun.
 • Görsellerinizin tasvir ettikleri şeyle alakalı olduğundan emin olun.
 • Görselleri profesyonelce hazırlayın.
 • Resimlerinizde ne gördüğünüzü açıklamak için birkaç kelime yazabilirsiniz.
 • Yanlara doğru kaydırmak kolaydır.

4. Hastagh Optimizasyonu

Instagram’da Igtv videoları veya görüntüleri paylaşırken hashtag kullanın. Ancak seçtiğiniz hastag’ler ve kaç tane kullandığınız konusunda dikkatli olmalısınız. Bir hastag seçerken gönderinizin konusuyla ilgili hashtag’ler eklemelisiniz. Ayrıca bu hastag’leri kaç kişinin takip ettiğine ve ne sıklıkla kullanıldıklarına da bakmalısınız. Doğru hastag’leri seçerek sitenize daha fazla kişi çekebilirsiniz.

Bundan daha fazlasını kullanırsanız, Instagram çalışmanızı spam olarak değerlendirecektir. Instagram, 10’dan fazla varsa gönderilerinizi kabul etmeyecektir. Hastagh’ı takip ederseniz gönderilerinizi göremezsiniz.

5. Gönderi Açıklamaları

Bir gönderiyi açıklamadan paylaşmak kötü bir fikirdir. Açıklamalarınızı gönderi hakkında detaylı bilgi verecek şekilde paylaşın. Açıklamalarınızda daha fazla bilgiye yer vererek kullanıcıların içeriğinize olan ilgisini artırabilirsiniz.

6. Etkileşime geçebileceğiniz mesajlar

Hayranlarınızla güçlü bir ilişki geliştirmek istiyorsanız hesabınızdaki mesajlara dikkat etmeniz çok önemlidir. Mesajlara dikkat etmek takipçilerinizin güvenini kazanmanıza yardımcı olacaktır. Blog yazarları, gönderileri veya ürünleriyle ilgili aldıkları tüm mesajlara dikkat etmelidir.

7. Reklam

Yeni hesap açan veya hizmetlerini tanıtmak isteyen Instagram hesapları, Instagram profillerini tanıtmak için bir yöntem olarak Instagram SEO reklamlarını kullanabilir. Reklam, yeni kitlelere ulaşmanın ve profilinize ziyaretçi çekmenin harika bir yoludur. Hesabınızın kimi hedeflediğini ve gönderinin reklam için uygun olup olmadığını bilmek önemlidir.

 • Çekici Görseller Kullanın
 • Eylem çağrılarını kullanın
 • Hedef kitlenize reklam vermek
 • Konumunuzu Belirleyin
 • Ayrıntılı Açıklamalar Verin
 • Mesajlar hemen alındı

8. Kullanım Konumları

Instagram gönderilerinizi hedeflemek için konum seçeneklerini kullanın. Konum seçeneğine konumunuzu veya hedeflemek istediğiniz herhangi bir konumu ekleyebilirsiniz. Hedef kitlenize ulaşmak için konum odaklı bu Instagram gönderilerine göz atın.

9. Profilinizi herkese açık tutun

Kullanıcılar, hesabınızı bir öneriler listesinde bulduklarında veya aradıklarında içeriğinizi ve ürünlerinizi keşfedebilir ve bunlara göz atabilirler.

10. Etiketleme Stratejisi

İçeriğinizin bulunduğu sektördeki kişi ve işletmeleri etiketleyerek daha fazla ilgi ve takipçi kazanabilirsiniz. Etiketleme yaparken daha büyük hesapları kullanmakta fayda var. Instagram SEO çalışmalarınız sırasında dikkatlerini çekmek için büyük markaları etiketleyin.

11. Bağlantı Ekle

10.000 takipçi kuralı yakın gelecekte kaldırılacaktır. Artık gönderilerinize, takipçilerinizi web sitenize veya satış yapmak için kullandığınız platforma yönlendirecek bağlantılar ekleyebilirsiniz. Bu, müşterileri çekmek ve bir şirketin reklamını yapmak için etkili bir stratejidir.

Etkinlikler Düzenleyin

Dönüşümleri artırmanın en iyi yolu etkinliklerdir. Dönüşümleri artırmak için yarışma tarzı etkinlikler oluşturun.

13. İlgili Hesapları Satın Alın

Rakiplerinizi elemek için sektörünüzden Instagram hesapları satın alın. Bu hesaplar kitlenizi eklemenizi sağlayacaktır.

14. Paylaşım Makaraları Videoları

Instagram seo, makaralı videolar paylaşmaya dayanır. Eğer para harcamak istemiyorsanız reklam yerine reel videolar paylaşırsanız daha fazla izlenme elde edebilirsiniz. Güncel ve alakalı konular hakkında makara videolar yapmalısınız. Reel videolarınızın sonunda etkileşimi teşvik edecek mesajlara yer vermelisiniz.

15. Anahtar Kelimeler Kullanın

İçerik oluşturma, sosyal medya platformlarının kullanımını da içerir. Anahtar kelimeler önemli ve değerlidir, ancak web sitenizdeki içerik kadar önemli değildir. Instagram’dan en iyi şekilde yararlanmak için her zaman bir anahtar kelime eklemelisiniz. Ürün satıyorsanız, anahtar kelimenizi daha sık kullanırsanız google ve Instagram’daki arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alırsınız.

Ücretsiz Instagram SEO Araçlarını Yakalayın

İşte bir liste instagram analitiği. Rakiplerinizin profillerini analiz etmek ve daha fazla bilgi edinmek için bu aracı kullanabilirsiniz. Instagram’da hangi anahtar kelimelerin popüler olduğunu da görebilirsiniz. İşte içeriğinizi oluştururken kullanabileceğiniz bazı anahtar kelimeler. Instagram Seo Rakiplerinizi analiz etmek için araçları kullanabilirsiniz

Instagram Anahtar Kelime Bulucu & Instagaram Hastagh Bulucu

Google, Instagram gönderinizi veya reklamınızı bulabilmelidir. Web sitesi optimizasyonu gibi, Instagram optimizasyonu da anahtar kelime seçiminden yararlanır. Aşağıda anahtar kelimeler içeren bir liste bulunmaktadır. Instagram Anahtar Kelime Bulucu Kendi öğelerinizi listeleyin.

 1. Anahtar Kelime Aracı Io : Anahtar kelime aracı, sitelerde, Amazon’da ve Instagram’da anahtar kelime bulmak için popülerdir. Bu aracı kullanarak instagram reklamlarınıza anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.
 2. Influencer marketing hub Instagram Hashtag generator Araç, Instagramhashtag ‘lerini bulmak için kullanışlıdır, ancak aynı zamandahashtag ‘lere bir anahtar kelime değeri de sağlar. Marketing Hub Instagram aracı bir instagram anahtar kelime bulucusudur.
 3. Tüm Hashtag Instagram Anahtar Kelime Bul ucu Hem hastag’lere hem de anahtar kelimelere odaklanmak önemlidir. Hastag’ler anahtar kelimelere benzer. Bu araç Instagram’da arama yapmak için de kullanılabilir.
 4. Bu araç, Instagram gönderinizin içeriğiyle alakalı hashtag’leri bulmanıza yardımcı olur.
 5. Ingramer, Instagram’da kullanılacak en iyi hashtag’leri ve anahtar kelimeleri bulmak için kullanışlı bir araçtır. En iyi hastagleri ve anahtar kelimeleri seçmenize yardımcı olmak için yapay zeka destekli bir sistem kullanır.
 6. Photerloo Instagram Hashtag & Anahtar Kelime Oluşturucu: Bu yapay zeka destekli Instagram hashtag bulucu, Instagram ve sosyal medyayı SEO perspektifinden analiz etmek için kullanılabilir. Araca diğer platformlarda paylaşabileceğiniz fotoğraflar ekleyebilirsiniz. Araç ayrıca fotoğraflarınız için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler de önerebilir.

Instagram Seo Araçları Listesi

Instagram SEO yaparken rakiplerinizi analiz etmek için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz. Rakiplerinizle aynı stratejileri kullanarak arama sonuçlarınızı iyileştirebilirsiniz.

 • Collecto
 • Statigram artık IconoSquare oldu.
 • lnk365
 • Instagram’da Ara
 • Kalkış
 • Like2Buy/Inselly
 • Websta (eski adıyla Webstagram).
 • Twtrland
 • Latergram.me
 • RePost

Similar Posts