10 Adımda SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? -SEO Not Defteri

12 minutes, 9 seconds Read

 

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? SEO uyumlu makale nedir?

SEO uyumlu makaleler, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak ve organik trafiği artırmak isteyen web siteleri için çok önemlidir. SEO uyumlu makaleler yazarken birçok şeye dikkat edilmesi gerekiyor. En önemlisi Google’ın algoritma kriterlerine uymanız gerekir.

Google SEO uyumlu ve SEO’ya uygun materyaller genellikle üst sıralarda yer alacak ve organik trafik getirecektir. Google’ın düzenli olarak güncellenen algoritmalarına uygun SEO uyumlu makaleler nasıl yazılır? SEO uyumlu makale nedir? Cevabı başlıklarda bulacaksınız.

SEO uyumlu makale nedir?

SEO Dostu Makale SEO dostu bir yazar Google dostu bir makale oluşturur. Bu, iç bağlantıları, meta açıklamaları ve başlık etiketlerinin yanı sıra anahtar kelimeleri de içerir. Bu, web sitenizin organik trafik almasını ve google’da daha üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

SEO uyumlu makale nedir?

Google’ın makaleyi anlayabilmesi için SEO dostu içerik yazmak çok önemlidir. Bu, Google’ın kullanıcının sahip olabileceği soruları yanıtlamasına olanak tanıyacaktır. Kullanıcının arama amacını ve makaleleri bulmak için kullandıkları anahtar kelimeleri anlamak çok önemlidir.

SEO Uyumlu Basit Makaleler Nasıl Yazılır?

İçeriğinizin üst sıralarda kalması için Google’ın algoritmasına ve kullanıcı amacına ayak uydurmak önemlidir. “Seo uyumlu makale nasıl yazılır” sorusuna verilebilecek en iyi yanıtları size yardımcı olması için aşağıda listeledik.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

1. Anahtar Kelime Araştırması

SEO dostu makaleler yazmadan önce anahtar kelime araştırması yapmanız çok önemlidir. Google anahtar kelimelerini çeşitli araçlar kullanarak bulabilirsiniz.

Konunuzun ana anahtar kelimesini anahtar kelime aracında arayarak arama hacmini öğrenebilirsiniz. Üst düzey ve orta düzey anahtar kelimeler için konunuza benzer anahtar kelimeler kullanın. Anahtar kelimelerinizi seçerken uzun kuyruklu anahtar kelime öbekleri eklemeye çalışın.

Güncel trendleri ve popüler zamanları kullanarak içerik oluşturun.

 • Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler
 • Büyük bir arama hacmine sahip anahtar kelimeleri düşünün.
 • Eşanlamlılar ana anahtar kelimenizi değiştirmek için harika bir yoldur.
 • Rekabet düzeyi düşük ve orta olan anahtar kelimeleri seçin.
 • Anahtar kelime trend dönemlerine bakın.
 • Anahtar kelime yoğunluğu %0,5 ile %0,20 arasında olmalıdır.
 • Anahtar kelime oranını takip etmek için WordPress için Yoast SEO eklentisini kullanın.

Anahtar kelimeleri ücretsiz bulun

 • Anahtar Kelime Aracı
 • Google Trendler
 • Anahtar Kelime Bulucu
 • Ubersuggest
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı
 • Google Arama Dizini
 • SEMrush
 • Ahrefs

2. Rakiplerinizden SEO uyumlu içerik arayın

Anahtar kelime araştırması yaptıktan ve SEO dostu makaleler yazdıktan sonra, bir sonraki adım rakiplerinizi analiz etmektir. Rakiplerinizi her zaman analiz etmelisiniz. Google’ın sıralamalarında üst sıralarda yer alan rakiplerinizin içeriği google’ın ödüllendirdiği bir şeydir.

SEO araçları rakiplerinizin zayıf ve güçlü yönlerini belirlemek için kullanılabilir. Ardından, içeriğinizi anahtar kelime yoğunluğu veya görseller gibi bu alanlarda optimize edin. Bu, içeriğinizi arama motorlarında sıralamanızı sağlayacaktır.

SEO Rakip Analiz Aracı

 1. Cam Kurbağası Örümcek
 2. Ubersuggest
 3. Sitebulb
 4. Oncrawl

3. Başlık etiketlerini kullanın

Bir önceki bölümde, SEO dostu makaleler için anahtar kelime araştırması yapmanın ve rakiplerinizi araştırmanın önemini vurgulamıştık. Başlık etiketleri hem Google botları hem de kullanıcılar için önemlidir.

Başlık etiketleri içeriğinizi önem sırasına göre sıralamak için kullanılabilir. Bu, Google’ın neyin en önemli olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır.

Başlık etiketleri aşağıdaki sıraya göre sıralanabilir: H1-H2-H3H4H5H6. Başlık etiketleri SEO dostu içerik oluşturmaya yardımcı olur. Başlığınızı H1 olarak işaretlemeniz gerekir. H2, ana içeriğinizin alt başlığıdır. Konunun açıklamasının yanı sıra o konunun ilerleyişini de içermelidir. H3 başlık etiketlerinde kullandığınız alt başlıklar, içeriğinizin sonucunu içerir. Bu bölümden sonra h4 ve h5’i bulacaksınız.

Başlık etiketlerini ne sıklıkta kullandığınız konusunda dikkatli olun. Başlık etiketlerinin kullanımı, arama motoru sıralamanızı iyileştirmek veya düşürmek için iyi bir yoldur. Bu etiketler ayrıca kullanıcılara en önemli bölümleri görsel olarak göstermenizi sağlar.

Başlık etiketlerini dikkatli kullanın

 1. H1 başlığı içerikte yalnızca bir kez kullanılabilir.
 2. H2’yi içeriğinizde iki kez kullanabilirsiniz.
 3. H3 etiketini içeriğinizde 4-5 kez kullanın.
 4. H4, H5 ve/veya H6 başlık etiketlerinin kullanımında herhangi bir kısıtlama yoktur.
 5. H1 ve H2 başlıklarında anahtar kelimeler kullanılmalıdır.
 6. Başlık etiketleri hiyerarşik bir yapı oluşturmak için kullanılabilir.
 7. Bu tam olarak nedir? Tam olarak nedir? “Neden?” gibi sorular kullanın Başlık etiketi olarak “Neden?” kullanın. “Neden?” başlığını kullanın

4. Akıcı Anlatım Kullanın

Akıcı bir anlatım, anahtar kelimeler, rakip analizleri ve başlık etiketleriyle birlikte SEO uyumlu içeriğin önemli bir bileşenidir. Akıcı bir anlatıma sahip bir içerik, kullanıcılar için her zaman çekici olacak ve onları paylaşmaya, yorum yapmaya veya geri dönmeye teşvik edecektir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi akıcı bir anlatım, içeriğin okunabilirliğini artırabilir. Kullanıcılarınızı içeriğinizi paylaşmaya ve yorum yapmaya teşvik etmek için basit, anlaşılır bir dil kullanın.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO dostu bir makale oluşturmak için uzun cümleler yerine kısa cümleler kullanın.

Oluşturmak istediğiniz içerik türünü açıklıyorsanız, uzun cümleler yazmak yerine cümleleri sıralamak ve ana bölümleri açıklamak daha iyidir.

Okunabilirliği artırmak için anahtar kelime doygunluğundan kaçınmak önemlidir. Bir arama motoru sıralaması çok fazla anahtar kelimeden olumsuz etkilenebilir. Akıcı olması için anahtar kelimeleri bir anlatı içinde kullanın.

5. URL Yapısı

Anahtar kelimeler ve başlıklar önemlidir, ancak URL yapısının teknik kısmı da önemlidir. SEO dostu içerikler için SEO dostu URL yapıları şarttır.

URL kısa olmalı ve anahtar kelimeyi içermelidir.

 1. URL 75 karakterle sınırlıdır.
 2. URL’yi oluşturmak için yalnızca İngilizce karakterler kullanın.
 3. URL’de küçük harfler kullanın.
 4. URL’lerde alt çizgi kullanmaktan kaçının.
 5. URL’nin belirli bir uzunluktan daha uzun olmadığından emin olmak için kontrol edin.
 6. URL yapınızı oluştururken H1 veya başlık başlık etiketlerini kullanın.

6. SEO dostu bir makale ne kadar sürmelidir?

SEO dostu bir makale yazıyorsanız, uzunluk arama motoru sonuçlarında nasıl sıralandığınız konusunda önemli bir rol oynayacaktır. Makaleleriniz yalnızca doğru ve ayrıntılı içerik içermekle kalmayıp aynı zamanda uzunsa, arama motoru sonuçları size daha yüksek bir sıralama verecektir.

SEO uyumlu makaleler 350 ila 600 kelime arasında içerik uzunluğuna sahip olabilir. Ancak, 1.000 ila 2000 kelimeye kadar da çıkabilirler. Hangi içeriğin Google sonuçlarında sıralanacağını ve trafik çekeceğini belirleyen standart bir uzunluk değildir. Bunun yerine, konunuza ve rakiplerinize göre belirlenir.

Kullanıcıların sorduğu sorulara cevap veren detaylı ve uzun içerikler sunarak en yüksek sıralamayı elde edebilirsiniz.

Bir paragrafın uzunluğu da çok önemlidir. Bir paragrafın uzunluğu 45 ila 55 kelime arasında değişebilir. En uzun paragraf 160-170 kelime arasındadır. Paragraf boyutuna ve satır uzunluklarına dikkat edin.

7. İç bağlantılar için bir hiyerarşi oluşturun

SEO dostu makaleler yazarken, iç bağlantılar çok önemlidir. Kullanıcılar, makalelerinizde bahsettiğiniz konularla ilgili site içindeki sayfalara yönlendirilerek web sitesinde gezinebilirler. Google botları da iç bağlantılara sahip sayfaları tarayacaktır. Bu da web sitenizin indekslenmesini hızlandırır. Bağlantı metni, arama motoru sonuçlarında sıralanmasını istediğiniz anahtar kelimeleri içermelidir.

 1. İnternetteki ilgili sayfalara bağlantılar
 2. İç bağlantılar bağlantı metnine sahip olmalıdır.
 3. İç bağlantı, hedeflediğiniz anahtar kelimeler için trafiği ve sıralamayı artırmak için iyi bir yol olabilir.
 4. Sizi en çok trafiğe sahip sayfadan istediğiniz sayfaya götürecek bir iç bağlantı kullanın.

8. Özgün SEO dostu makaleler oluşturun

Benzersizlik ve özgünlük, SEO dostu bir makale için en önemli niteliklerden ikisidir. Benzersiz ve özgün içerik arama sonuçlarında her zaman üst sıralarda yer alır. Özgün içerik organik trafik için üst sıralarda yer alır ve iyi bir şekilde sıralanır, ancak farklı anahtar kelimeler altında da sıralanabilir.

Özgün bir yazı yazmadan önce kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir. Daha sonra bu bilgileri kendi fikirlerinizle birleştirmek için kullanabilirsiniz. Bilimsel makalelere atıfta bulunmak, akıcı ve anlaşılması kolay bir içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

SEO dostu içeriklerin nasıl oluşturulacağını buradan öğrenin.

9. Soru ve cevapların hazırlanması

SEO dostu, kullanıcı merkezli içerik oluşturmak çok önemlidir. Kullanıcılar bilgi ararken genellikle “ne, nasıl, kim ve neden” gibi sorular sorar.

Kullanıcıların başlıkta sordukları soruları yanıtlayarak içeriğinizin okunabilirliğini artırabilirsiniz.

İçeriğinizi hazırlarken kullanıcıların en sık sorduğu soruları bu alana dahil edin.

Google arama sonuçları, en popüler sorguları en altta bir dizinde görüntüler.

10. İçeriğinize video ve fotoğraf ekleyin

SEO dostu içerik yazarken fotoğraf ve videolar ekleyin.

Görseller, SEO dostu içerik yazarken Google botları için önemli sinyallerdir. Görseller Google botlarına bir makalenin iyi yazılmış olduğunu söyler. Anahtar kelimenizi görsellerin alt metninde kullanabilirsiniz.

SEO dostu makaleler yazarken videolara yer vermeyi unutmayın. SEO uyumlu makaleler kullanıcılarınızı bilgilendirmek için tek başına yeterli olmayabilir. Makale okumak yerine video izlemeyi tercih ediyorlar.

11. İçeriğinizi Güncelleyin

İçeriğiniz SEO dostu bir parça yazdıktan sonra trafik alabilir veya almayabilir. Trafik ve sıralama kaybetmediğinden emin olmak için içeriğinizi güncellemeniz gerekir.

İçeriğinizi güncellemek için SEO için en iyi araçları kullanabilirsiniz. Google Analytics ve Google Search Console en iyi araçlar arasındadır.

Anahtar kelime optimizasyonunun yanı sıra rakiplerinizin kullandığı cümle sayısını ve uzunluğunu da göz önünde bulundurun.

12. SEO Uyumlu Meta Açıklamaları Yazın!

İçerik sıralamanız için SEO dostu materyaller yazmalısınız. SEO dostu Meta Açıklamaları yazmak, içeriğinizin arama sonuçlarında bulunmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Ana anahtar kelimenizi ve ilgili anahtar kelimeleri belirleyin. Meta açıklamada, içeriğinizi tanımlamak için gerektiği kadar anahtar kelime kullanabilirsiniz.

13. SEO dostu bir başlık oluşturun!

SEO dostu yazım söz konusu olduğunda bir makalenin başlığı, anahtar kelimeler ve açıklama kadar önemlidir.

Başlık en fazla 60 karakter uzunluğunda olabilir ve kullanıcılara sitenin içeriği hakkında bilgi verir.

Arama sonuçlarında iyi bir sıralama elde etmek için bir SEO makalesi yazarken SEO uyumlu bir başlık kullanmalısınız. Mesajınız anahtar kelimenizi içermeli ve içeriğinizi 60 karakter içinde açıklamalıdır.

SEO uyumlu içerik yazarı nedir?

SEO içerik yazarları, bir web sitesinin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmesi ve organik trafik alabilmesi için Google SEO kriterlerine göre içerik oluşturan kişilerdir. Rakiplerden gelen içerikleri analiz eder ve trafik çekmek için hangi içeriğin kullanılacağına karar verir.

SEO uyumlu bir makale nasıl görünmelidir?

Seo uyumlu bir makale bulmak için listemize göz atın. Bu liste, seo dostu içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 • Orijinal
 • Anahtar Kelime Yoğunluğu Kullanmak Uygun
 • İç bağlantı hiyerarşisinin kullanımı uygundur
 • Akıcı bir anlatım esastır
 • Makalelerin başlıkları doğru olmalıdır
 • 350-600 kelime arasında
 • URL Yapısında Anahtar Kelimeler

SEO Uyumlu Makaleler için Fiyatlar

Web sitesi için özgün içerik sağlamada yeni bir kariyer var. Buna seo uyumlu makale yazarlığı deniyor. SEO uyumlu makaleler 350 ila 700 kelime arasındadır. Google özellikle bu makalelerle ilgileniyor. Bunları kopyalamazsanız sıralamanızı iyileştirirsiniz. Uyumlu ürünlerin fiyatları 1-10 Lira arasında değişmektedir.

SEO uyumlu makalelerin fiyatı her işletmenin kalitesine göre belirlenir. Rakiplerinizden üstün makalelere sahip olmanız önemlidir. SEO uyumlu makale fiyatlarını araştırırken başlık, anahtar kelimeler ve özgünlük gibi faktörleri göz önünde bulundurun.

SEO Uyumlu Makale Örnekleri

Anahtar Kelime Aracı başlıklı makalemiz size yasal bir makalenin nasıl oluşturulacağını gösterecektir. Diğer makalelerimize de göz atın. Anahtar kelime yoğunluğu, başlık kullanımı ve başlık kullanımına bakarak web siteniz için içerik oluşturabilirsiniz.

SEO uyumlu makale nedir?

SEO uyumlu bir makale sitenizin değerini artırmanıza yardımcı olacaktır. SEO dostu makalelerin nasıl yazılacağına ilişkin makalemiz web sitenizin trafiğini artırmanıza yardımcı olabilir. Özgünlük, sitenize gelen trafiği artıran içerik oluşturmanın anahtarıdır. Google özgünlüğü ödüllendirir. Arama motoru sonuçları, duyarlı bir makale ile iyileştirilebilir. Rekabette öne geçmek için birbiriyle uyumlu makalelere sahip olmanız gerekir.

Similar Posts