Site Dışı Seo Nasıl Yapılır? Site Dışı Seo Teknikleri

8 minutes, 6 seconds Read

 

Dış SEO nedir? Dış SEO nedir?

Site dışı SEO, diğer sitelerden gelen ve backlink olarak da bilinen bağlantıların toplanmasını ifade eder. Site dışı SEO, %65’ini kapsadığı için bir web sitesinin başarısında önemli bir faktördür.

Google, bir web sitesinin güvenilir ve içeriğinin doğru olduğunu gösterdiğinden, site dışı faaliyetlerden gelen geri bağlantıları önemli bir faktör olarak kabul eder. İşte site dışı arama motoru optimizasyonu için bir rehber.

Site dışı SEO nedir?

Site dışı SEO, web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirme yeteneğidir. Bu, yüksek DR puanları, PR puanları ve alaka düzeyi puanları olan web sitelerinden bağlantılar elde ederek başarılabilir.

Site dışı SEO, Google’da ve diğer arama motorlarında web siteleri için sıralamaları, marka bilinirliğini artırmayı ve güven oluşturmayı amaçlamaktadır.

Site dışı arama motoru optimizasyonu için backlink tekniklerinin kullanılması yaygındır. Ancak doğru kullanılmadıkları takdirde olumsuz sonuçlara yol açabilirler. Doğru backlinkler marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olacak ve aynı zamanda kalıcı bir sıralama sağlayacaktır.

Dış SEO, sosyal medya platformlarını kullanarak web sitelerinin güvenilirliğini ve marka bilinirliğini artırır.

Site dışı SEO nasıl yapılır?

Sayfa dışı SEO, web sitenizi Google’ın arama dizininde üst sıralara çıkarmak için çok önemlidir. Sayfa dışı optimizasyon yapmadan önce web sitenizin %35’ini kapsamanız gerekir. Bu site içi optimizasyon, kullanıcılarınızın web sitenizde daha uzun süre kalmasına ve siteyi keşfetmek için daha fazla bağlantıya tıklamasına yardımcı olacaktır.

Site dışı SEO’ya ulaşmak için, yüksek DR puanlarına (yönlendirme bağlantıları) sahip ve google tarafından güvenilir kabul edilen web sitelerinden geri bağlantı almak önemlidir. Yönlendirme bağlantıları genellikle bloglar, haber siteleri ve içerik platformları gibi sitelerde bulunur. Sözlükler, formlar, sosyal medya sözlükleri vb. Değerli sitelerden bağlantı aldığınızda Google sitenizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda gösterecektir.

Herhangi bir dış SEO çalışmasına başlamadan önce rakiplerinizi analiz edin. Hangi backlinklere sahip olduklarını görmek için rakiplerinizi yakından takip edin.

Bağlantı almadan önce her zaman bir sitenin dofollow veya nonfollow bağlantılar sağlayıp sağlamadığını doğrulamalısınız. Bağlantıların her zaman dofollow olduğundan emin olmalısınız. Bir blogdan bağlantı alırsanız web sitenize veya anahtar kelimenize bağlantı verebilirsiniz. Bloglardan ve Facebook, Pinterest ve WordPress gibi sosyal medya sitelerinden backlink almak için kendi profilinizi oluşturun.

Yorumlardan nasıl geri bağlantı alınır Form sitelerini kullanarak içeriğe geri bağlantı verebilirsiniz. İçeriğinizle ilgili konuları bulabilirsiniz. Yorumlarda, backlink almak için onları referans gösterebilirsiniz. Aldığınız web sitelerinin hem kalitesine hem de alaka düzeyine dikkat etmelisiniz. Google çok fazla linkten hoşlanmayacaktır.

Site dışı çalışmalarınızı en önemli iki faktöre odaklayın: optimize ettiğiniz site ve barındırdığı içerik. Bir içerik parçasının sıralamasını yükseltmek için geri bağlantılarınıza anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimeye bağlantı vermek, web sitenizin güvenilirliğini ve marka bilinirliğini artırmak için kullanılabilir.

Sosyal medya platformları, çoğu kullanıcı tarafından kullanılan kanallar olduğu için site dışı SEO’da hayati bir rol oynar. Google, dofollow bağlantılar sağlamasalar bile bu platformlara hala değer veriyor. İçeriğinizi, markanızı ve kitlenizi bu platformlarla paylaşın.

Google Search Console size aldığınız bağlantıları gösterecektir. Rakipleriniz, işletmenizle alakalı olmayan veya Google için fazla değeri olmayan bağlantılar almak için anti-seo teknikleri kullanıyorsa sıralamanız etkilenebilir. Google Search Console, düşük dr’leri kaldırarak site dışı SEO’yu korumanızı sağlar.

Site içi SEO çok önemlidir. Sitenize bağlantı vermek yeterli değildir. İçeriğinizin alakalı ve paylaşmaya değer olması önemlidir.

Site dışı SEO nedir?

Off-page seo (dış seo) için stratejiniz belirlenmelidir. Sayfa dışı SEO tekniklerini kullanarak bu hedefe ulaşabilirsiniz. Dış seo tekniklerini doğru uygularsanız ve doğru sitelerden zaman içinde backlink oluşturursanız en yüksek Google sıralamalarını elde edebilirsiniz.

1. Sosyal Medya Site Dışı SEO

Birçok web sitesi sahibi, site dışı arama motoru optimizasyonunun öneminin farkında değil. Artık küçük ve büyük işletmeler sosyal medya platformlarında yer alıyor. İçerikleri de orada sunuluyor. Kullanıcılar hedefledikleri kitleye ulaşabiliyor. Backlinkler dofollowed olsun ya da olmasın, yüksek bir domain otoritesine (dr) sahip olmanız ve tüm sosyal platformlarda aktif olmanız gerekir. Web sitenizin linkini içeriğinizle birlikte bu platformlarda paylaşarak o platformlardan kullanıcı çekebilir ve daha fazla kullanıcı kazanabilirsiniz.

2. Hastagh site dışı SEO için çalışıyor

Markalar sosyal medyada veya web sitelerinde paylaşım yaparken hashtag kullanmalıdır. Instagram ve Twitter gibi platformlarda markanızla veya şirketinizle ilgili anahtar kelimelerle paylaşım yapmak için “#” sembolünü kullanabilirsiniz. Kullanıcıların hashtag’leri takip etmesini sağlayarak, içerikler Instagram ve Twitter gibi platformlarda önlerine getirilir. Bu yöntem, kullanıcıların doğrudan ana sayfalarına inmelerini sağlar.

3. Site Dışı SEO Üzerine Video Çalışması

YouTube dünyanın en büyük video arama motoru. Bunu unutuyoruz. İçeriğinize referans vermek için metin kullanmak yerine, kitlenizi ilgili video içeriğine yönlendirerek geri bağlantı alabilirsiniz.

4. Makale Paylaşımı: Site Dışı SEO

Makalenizin 250-350 kelimesini ücretsiz veya ücretli web siteleri ile paylaşarak anahtar kelimeleri web sitenize bağlayabilirsiniz.

5. Arama Motoru Kaydı Site Dışı SEO

Google açık ara en popüler olanıdır, ancak başka arama motorları da vardır. Site dışı seo yaparken sitenizi Bing, Yandex veya Yahoo gibi arama motorlarına kayıt ettirmeniz önemlidir. Dış seo kullanarak daha fazla trafik elde edebilirsiniz.

Site dışı arama motoru optimizasyonunun avantajları nelerdir?

Google’ın arama dizininde yüksek sıralamalara ulaşmak istiyorsanız site dışı SEO çok önemlidir. Site dışı SEO’nun faydaları aşağıda listelenmiştir.

 1. Bu araç Google’ın dizininde üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır
 2. Referanslar marka bilinirliğini ve güvenilirliğini artırır.
 3. İçeriğinizdeki bağlantılar, kullanıcılarınızın gezinmesine ve web sitenize daha fazla ziyaretçi getirmesine yardımcı olabilir.
 4. Sosyal medya platformları dış SEO için önemli kanallardır. Bunları marka bilinirliğinizi artırmak ve hedef kitlenizin sizi bulmasına yardımcı olmak için kullanabilirsiniz. İçeriğinizi çeşitli platformlarda ücretsiz olarak yayınlayabilirsiniz.
 5. Yönlendirme bağlantıları Google’ın gözünde daha fazla otorite kazanmanıza yardımcı olacaktır. Herkes tarafından tavsiye edilen bir site google’a zarar vermeyecektir. Bağlantıların ücretli olmadığını kontrol edin.
 6. Google’ın ilgisini çekmeyen bağlantılar kullanırsanız site dışı SEO çalışmalarınızın ilerlemesini takip edebilirsiniz.

SEO için site dışı kriterler nelerdir?

Site dışı SEO yapmak sadece bir link değişimi gibi görünebilir. Bu hatayı yaparsak google’daki sıralamamızı kaybedebiliriz.

 1. Bağlantı vermek için kullandığınız kelimelerin uyumlu olduğundan emin olun. Kullanıcıların içeriği açan bir bağlantıya güvenme olasılığı daha yüksektir.
 2. İçeriğinizi sosyal ağlarda paylaşın.
 3. Edugov, sitelere bağlantı vermek için kullanılabilecek harika bir uzantıdır. Geri bağlantılarınızı artıracaktır.
 4. Düşük puanlı sitelerin sıralamanızı etkilemesine izin vermeyin.
 5. Bu sitelerde doğru blog yazdığınızdan emin olun. Google’a spam yapmamaya dikkat edin.
 6. Backlink aldığınız web sitelerinin anahtar kelimelerine değil doğrudan kendi sitenize link vermelisiniz. Anahtar kelime ile linki eşleştirdiğiniz takdirde Google linkinizi spam olarak etiketlemeyecektir.
 7. Google bu özellikleri kullanan programları ve araçları cezalandırır.
 8. Siteniz çok fazla trafik için bir mıknatıs olabilir.
 9. Web siteniz daha güvenilir hale gelecektir.
 10. Web siteniz yeni ve eski ziyaretçiler getirerek geri dönüştürülebilir.

Zararlı Bağlantılar Nasıl Kaldırılır

Tüm geri bağlantıları takip etmek ve alakalı olup olmadıklarını belirlemek önemlidir. Aşağıda zararlı site dışı bağlantıları belirlemenize yardımcı olabilecek araçların bir listesini bulacaksınız. Dış seo sıralamanızı iyileştirmek için kötü backlinkleri kaldırın.

Site Dışı Seo Çalışması için Backlink Listesi

Site dışı arama motoru optimizasyonunun en önemli yönü doğru backlinker’ı bulmaktır. Bir hesap açın veya sitenize bir bağlantı oluşturun. sosyal medya formları vb. Aşağıdaki listede. İşletmenizle ilgili olduğunu düşündüğünüz ve geri bağlantı almak istediğiniz siteleri seçin.

Sosyal Medya Platformları için Dış SEO

 1. Tumblr
 2. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
 3. Facebook
 4. Twitter
 5. Orta
 6. Reddit
 7. Linkedin
 8. Google Plus
 9. Videoları YouTube’da izleyebilirsiniz
 10. Dailymotion

Harici SEO sözlük siteleri

 1. İnci Sözlük
 2. Ekşi Sözlük
 3. ITU Sözlüğü
 4. Uludağ Sözlük

Dış SEO için haber siteleri

 1. Akşam Gazetesi
 2. Sabah Gazetesi
 3. Hürriyet Gazetesi
 4. Milliyet Gazetesi
 5. Habertürk

Similar Posts