Pagerank Nedir? Pagerank Algoritması Nasıl Çalışır?

8 minutes, 42 seconds Read

Google, web sitelerini performanslarına göre puanlar. Bu sisteme Pagerank denir. Google’ın pagerank’ı hakkında daha fazla bilgiyi arama yaparak öğrenebilirsiniz. Pagerank Nedir ve Değeri Nasıldır başlığı altında aklınıza gelebilecek birçok sorunun cevabını derledik. Pagerank algoritması nasıl çalışır Bu metin, Google’ın web sitenizin değerini artırmak için keşfettiği stratejileri kullanmak isterseniz de yardımcı olacaktır.

Pagerank, Google’ın web sitelerine seçeneklerine göre verdiği değerdir. Pagerank algoritması web sitelerine 0-10 faktörü arasında bir puan verir.

Pagerank değeri, web sitelerinin site içinde ve site dışında nasıl çalıştığına göre belirlenir. Pagerank değeri, özgün makaleler, mobil uyumluluk ve saf backlinkler gibi faktörlerden etkilenir.

Pagerank değeri 2014 yılına kadar çok önemliydi. Ancak, bağlantı pazarının ortaya çıkması ve web sitelerinin aldatıcı taktikleri Google’ın algoritmasının değerini düşürdü. Google artık web sitelerini web sayfası sıralamalarına göre değerlendirmiyor, bu nedenle pagerank değeri önemli değil. Google yalnızca web sitelerini kendi algoritmasına göre optimize eden ve kullanıcı odaklı materyaller üreten web siteleriyle ilgileniyor.

Stanford Üniversitesi’nden iki doktora öğrencisi Pagerank algoritmasını geliştirdi. Arama sonuçları, Larry web page & sergey brin tarafından oluşturulan web sayfası sıralama algoritması kullanılarak geliştirilmiştir. Stanford Üniversitesi web sayfası sıralama algoritmasının patentini elinde bulundurmaktadır.

Google, web siteleri için pagerank değerlerini belirler ve nadiren web sayfası sıralama değerini belirtir. Web sitesi konumlandırma değerlendirmesi için farklı araçların pagerank değerlerini belirlediği veya konumun değerini web pagerank değerleri ile ölçtüğü bilinmektedir.

Bu güncellemeler Google tarafından durduruldu çünkü yüksek kaliteli sayfalardan gelen bağlantılarla bir web sitesinin değerini artırma girişimlerine aşırı tepki olduğuna inanıyorlar. Son web sayfası sıralama algoritması değişikliği 2014 yılında yapıldı. John Mueller: “Ek bir pagerank algoritması değişikliği olmayacak” diyor.

Pagerank nedir? Pagerank algoritması nasıl çalışır?

Pagerank Nedir? Sayfa sıralamasının tarihsel geçmişi, web sayfası nedir sorusunu yanıtladıktan sonra takip etmek için harika bir konudur Bu tarihsel arka plan, web sitesi konumlandırma uzmanlarına ve web kurucularına algoritmanın nasıl geliştiğini ve çalıştığını daha iyi anlamalarını sağlar.

Gabriel pinski & francis narin 1976 yılında bir algoritma oluşturmak için kavramlar formüle etti. Bu algoritmanın kavramları bilimsel dergilerde yayınlandı. Robin Li, IDD Veri Şirketleri tarafından arama motoru web sitelerini puanlamak ve web sayfalarını sıralamak için kullanılan “Rankdex” adlı bir algoritma geliştirdi.

Li, algoritmanın birincil amacının “köprü değerlendirmesi” olduğunu söyledi. Bu algoritma, diğer web sitelerinden çok sayıda bağlantı alan bir web sitesini içeriyordu. Daha sonra bunları sıralıyordu. Li, rankdex’in patentini 1999 yılında aldı ve bunu büyük bir arama motoru olan baidu’yu yaratmak için kullandı. Web sayfalarının sıralama algoritmasının patenti Robin Li’nin algoritmasına referanslar içermektedir.

1996 yılında Larry Apge ve Sergey Bin, Stanford Üniversitesi’nde doktoraları üzerinde çalışırken sayfaları sıralamak ve sayfanın değerini belirlemek için serp için bir algoritma geliştirdiler. Sergey, algoritmanın web sayfalarının etkinliğini artırmak için geliştirildiğini söyledi. Serp’in, bir sitenin değerini aldığı değerli köprülere göre belirleyen bir algoritmadan yararlanabileceğini söyledi.

Scott Hassan ve Alan Stermbergin de web sayfası sıralama algoritmasının büyümesinden sorumlu tutulmuştur. Larry Web Page, Brin ve algoritma Google’ın kuruluşundan sorumluydu. Google, arama motorunu web sıralama algoritması ile çalışacak şekilde tasarladı. Bir dönem arama sonuçlarının sıralaması da bu algoritma kullanılarak tasarlandı.

Meraklı makaleler:

Web sayfalarını değerlendirirken, bunları sıralamak için kullanılan algoritma bir dizi standart kullanır. Web sayfası sıralama standartları, bir web sitesinin değerini ve kalitesini belirlemek için kullanılır. Web sitenizin değerini artırmak veya bu standartları kullanarak araştırma yapmak istiyorsanız, aşağıdaki üç maddeyi uygulamanızı öneririz.

  1. Web sayfalarındaki harici bağlantıların miktarı ve kalitesi
  2. Bir web sayfasından diğer sayfalara giden bağlantı sayısı
  3. Bağlantı tabanlı web sayfası siparişi

Stanford Üniversitesi Doktora Öğrencileri tarafından oluşturulan algoritmada sayfa değerini artırmak için neler yapabileceğinizi aşağıda listeledik. Ancak sayfa sıralamasının öneminin eskisi gibi olmadığını hatırlatmak isteriz. Arama motoru optimizasyonu danışmanları web sitelerini oluştururken bu teknikleri kullanacaklardır. Algoritmalara göre değil ziyaretçilere göre içerik oluşturacak ve web sitesini bu algoritmalara göre optimize edeceklerdir.

  • Yüksek PR puanına sahip sayfalardan bağlantı alın
  • Özgün içerik oluşturun.
  • Yüksek PR derecesine sahip sayfalardan gelen bağlantılar en iyisidir.
  • Kullanıcı odaklı araştırma yapın
  • İçeriğinizi tanıtın ve kaliteli web sitelerinden bağlantılar alın.

Web sayfası sıralama algoritması geri bağlantılarla yakından bağlantılıdır. Bir web sayfası sıralamasının değerinin, belirli bir konumun aldığı geri bağlantı miktarına göre belirlendiğine inanılmaktadır. Değerlerini artırmak ve google’ın arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmak için, yeni açılan siteler geri bağlantı elde etmek için yarışıyor.

Pagerank Algoritması: Çalışma Yöntemi

1997 tarihli bir makale, web sayfalarını sıralayan algoritma hakkında ayrıntılar yayınladı. Web sayfalarını sıralama algoritması, aşağıda bıraktıklarımıza dayanmaktadır.

PR (A) = (1 ‐ D) + D ( PR ( T1 ) / C ( T1 ) +… + PR (Tn) / C (Tn))

A web sayfasının t1 ile tn arasında sayfalara sahip olmasını bekliyoruz. D web sayfasıdır ve bu problem için sönümleme 0 ile 1 arasında ayarlanabilir. D 0,85 olarak ayarlanmıştır. C(A), web sayfasının dışındaki köprülerin sayısıdır. A web sayfasındaki web sayfalarının sırası aşağıdaki gibidir:

PR (A = (1 – D ) + D (PR ( T1 ( )/C ( T1 ( ) +…+ PR (Tn ( )/C ( Tn ( ))

Basitleştirilmiş Algoritma Gerekçesi

Dört net sayfası olan bir web sitesi düşünün. Aşağıda birbirinizle iletişime geçmenin bazı yolları verilmiştir, B., C Aşağıda nasıl başlayacağınıza dair bazı örnekler verilmiştir: Ayrıca D. hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bir sayfadan diğerine yönlendiren köprüler göz ardı edilir. Bir web sitesinden diğerine yönlendiren bir grup köprü tek bir bağlantı olarak kabul edilir. Web sayfası Sıralaması tüm sayfalara aynı başlangıç değerini verir. PageRank’in orijinal versiyonu PageRank’i her sayfanın Web Sayfası Sıralamasını toplayarak hesaplıyordu. Bu, o sırada internette bulunan toplam sayfa sayısına eşitti. Bunun aksine, bu bölümün geri kalanında ve PageRank’in gelecekteki varyasyonlarında 0-1 arasında olasılıklı bir dağılım varsayılmaktadır. Bu durumda, her web sayfası 0,25 değerine sahiptir.

Bir web sayfasından giden bağlantılardaki konumlarına aktarılan Web sayfası Sıralaması, tüm giden bağlantılar arasında eşit olarak bölünecektir.

Sistemde sadece sayfalara bağlantı verilebilir B., C Aşağıda nasıl başlayacağınıza dair bazı örnekler verilmiştir: Ayrıca D hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz A , A, Her köprü için 0,25’lik bir Web Sayfası Sıralaması atanabilir. Toplam Sonraki yineleme, 0,75

Bir web sayfasının oluşturulduğunu da varsayabilirsiniz. B. Diğer web sayfalarına bağlantılar var C Aşağıda nasıl başlayacağınıza dair bazı örnekler verilmiştir: Aşağıdakiler birbirinizle iletişime geçmenin bazı yollarıdırWebsayfası C Bu web sayfası Aşağıdakiler birbirinizle iletişime geçmenin bazı yollarıdırAyrıcaweb sayfasını da ziyaret edebilirsiniz D hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz Her üç sayfaya da Web sayfasının ilk yinelemesi B. Mevcut miktarının yarısı olan 0,125 değerini A web sayfasına ve diğer yarısını (0,125) veya C web sayfasına aktarır. C web sayfası mevcut değeri olan 0,25’in tamamını web sayfasına aktarır Aşağıda birbirleriyle iletişime geçme yollarından bazılarıverilmiştirBağlantılı olduğu tek sayfaydı. Ge ‘den beri Bir sayfa dışarı çıkan üç köprüye sahipse, değerinin yaklaşık %0,083’ünü başka bir sayfaya aktarabilir. Aşağıda birbirleriyle iletişime geçmenin bazı yolları verilmiştir. Bu yinelemenin sonu sayfa olacaktır Aşağıdakiler birbirleriyle iletişim kurmanın bazı yollarıdır Web sayfasının sıralaması yaklaşık 0,458 olacaktır.

Giden bir URL’nin Web sayfası Sıralaması, belgenin kendi Web sayfası Sıralamasının giden köprü metni bağlantılarının sayısına bölünmesiyle elde edilir. L( ).

Web sayfası sıralama değeri temel durumda aynıdır. U Bu, aşağıdaki şekilde ifade edilebilir:

Web sayfası sıralaması, bir web sayfasının sıralamasıdır. u Web Sayfası Sıralaması, web sayfalarının değerlerine göre belirlenir. The u ( B. Sayfalar kategorilere ayrılmıştır. The u Grup, The u Web sayfasına bağlantı veren tüm sayfaları barındırır u Aşağıdakiler, başka birini işe almayı düşünmenizin nedenlerinden bazılarıdır ( Miktar Web sayfalarına bağlantılar v.

Web sayfası sıralama sorgusu

Aşağıda verdiğimiz bağlantılar, Pagrenk’te konuma göre arama yapmanızı sağlayacaktır. Bu araçlar Google tarafından oluşturulmamıştır ancak Google standartlarına göre değerlendirmeler yapmaktadır.

  • http://www.prchecker.information/
  • http://checkpagerank.web/

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *