Hreflang Etiketi Nedir? Hreflang Etiketi Nasıl Kullanılır?

5 minutes, 54 seconds Read

 

Hreflang nedir? Hreflang nedir ve nasıl kullanılır? Bir Web Sitesine Hreflang Nasıl Eklenir

Hreflang, web sitelerinin Google’a hedef dili ve bölgeyi bildirmesini sağlayan bir özelliktir. Hreflang Etiketi Farklı coğrafi bölgelerden arama yapan kullanıcılar farklı web siteleri görebilir. Hreflang etiketleri, hedef kitlenize ulaşmanıza ve bölgeniz dışındaki diğer dilleri hedeflemenize yardımcı olur. Bu yazıda hreflang ne anlama geliyor. Aşağıda hreflang etiketlerinin nasıl kullanılacağı ve web sitenize nasıl ekleneceği ile ilgili içerikleri bulacaksınız.

Hreflang nedir?

Hreflang Etiketleri, Google’ın bir sitenin dilini ve hem yerel hem de uluslararası bölgelerdeki konumunu iletmesine olanak tanır. Hreflang, konum ve dili hedeflemek için kullanılır.

Hreflang etiketleri, uluslararası e-ticaret siteleri için çok önemlidir, çünkü web siteleri konum tabanlı aramaların sonuçlarında yer alacaktır. Uluslararası bir e-ticaret sitesi söz konusu olduğunda, bu etiket Türkiye dışındaki diğer dilleri ve diğer konumları da içermelidir.

Dil ve konum etiketlerinin çeşitli etkileri olabilir. Hreflang, arama motoru optimizasyonunda önemli bir role sahiptir. Dil ve konum etiketleri, arama sonuçlarında rakiplerle rekabet edebilmek için gereklidir.

Hreflang etiketleri yinelenen içerikten kaçınmanıza yardımcı olur. Web sitenizin birden fazla dilde sürümü varsa Google yinelenen içeriği işaretleyecektir. Yinelenen içerikten kaçınmak için kanonik etiketleri ve hreflang kullanın.

Hreflang SEO İlişkisi

Hreflang’ın sıralama üzerinde büyük bir etkisi yoktur, ancak etkinliği büyük ölçüde hedef kitlenize bağlıdır. Bulunduğunuz bölgenin dışından insanları çekmek istiyorsanız veya uluslararası bir çalışma yürütüyorsanız hreflang kullanmanız gerekecektir. Bu etiketler, hedef kitlenize herhangi bir dilde, herhangi bir yerde ulaşmanızı sağlar.

Hreflang ve Canonical arasındaki ilişki nedir?

Global olarak hizmet sunan siteler için hreflang kodu kullanılmalıdır. Bunu birçok kez söyledik. Kodu eklemeyi düşündüğünüz sayfanın zaten bir kanonik tanımlayıcısı varsa hreflang etiketlerini kullanmayın 🙂

Google, web siteniz birden fazla dilde veya ülkede mevcutsa rel=”canonical” kullanmamanızı önerir. Sitenizin tek bir dilde veya ülkede olan bir sürümünü oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Hreflang Etiketleri Nasıl Eklenir? Hreflang Etiketleri Nasıl Eklenir?

Hreflang herhangi bir web sitesine kolayca eklenebilir. Bu makale hreflang eklemenin üç yolunu gösterecektir.

Bir hreflang eklemenin birkaç yolu vardır. İlk yöntem http başlığını kullanmaktır. Bu hızlı ve kolay bir yöntemdir ve insanlar HTML yöntemini kullanamadığında sıklıkla kullanılır.

Blogunuz html kodlu değilse farklı dosya türleri için http başlığını kullanabilirsiniz.

İşte hreflang başlığına bir örnek.

HTTP/1.1 200 OK
Content-Type: application/pdf
Link: <https://www.seodefteri.org/en/seo-metrics.pdf>; rel="alternate";hreflang="en"

Http dosyaları için başlıklar İngilizce olarak görüntülenir. Dosya biçimini kullanarak hem HTML hem de HTTP dosya biçimlerini ekleyebilirsiniz.

HTTP/1.1 200 OK
Content-Type: application/pdf
Link: <https://www.seodefteri.org/en/seo-metrics.pdf>; rel="alternate";hreflang="en-gb", <https://www.seodefteri.org/us/seo-metrics.pdf>; rel="alternate";hreflang="en-us",

Farklı diller için veya farklı yerlerde hreflang kullanmak istiyorsanız, ardından bir boşluk ekleyin. Aşağıya doğru devam edin.

2. Hreflang Etiketi ile Html Etiketi Ekleme

Web sitenizi kodlarken hreflang kullanabilirsiniz. Html formatlı hreflang kullanmak sadece birkaç kolay adım gerektirir. HTML biçimlendirmesi, web geliştiricilerinin çalışmasını kolaylaştırır.

Web sitenize hreflang kodunu eklemek için fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Yapacağınız tek şey hreflang etiketini html dosyası formatında yazmak, ardından sitenizin header bölümüne giderek <head> <head/> bölümüne yazdığınız hreflang etiketini eklemek.

HTML’ye örnek olarak hreflang ekleyebilirsiniz:

link rel="alternate" hreflang="en-gb" href="https://www.seodefteri.org/en/seo-metrics/" />

Hreflang kodları, hedeflenen dilin İngilizce ve Birleşik Krallık olduğunu gösterir. Hem dil hem de konum hedeflemesi yapılır. Bu kodlar web sitenizde dili veya ülkeyi değiştirmek için kullanılabilir.

Hreflang Etiketli Site Haritası Dosyaları

Şimdi, bir sayfaya hreflang eklemenin üçüncü ve son yöntemi mevcuttur. Site haritası xtml işaretlemek için kullanılabilir. Dosyaya hreflang eklemek karmaşık bir işlem olduğu için site haritası nadiren kullanılır.

3. XML Site Haritası Hreflang Etiketleri

<url>
  <loc>http://www.example.com/uk/</loc> 
  <xhtml:link rel="alternate" hreflang="en" 
 href="http://www.example.com/" /> 
  <xhtml:link rel="alternate" hreflang="en-us" 
 href="http://www.example.com/au/" /> 
  <xhtml:link rel="alternate" hreflang="en-gb" 
 href="http://www.example.com/uk/" />
</url>

<url> </url> etiketleri arasında, içeriğin ilk, ham sürümlerini ve değiştirilmiş dil sürümlerini göstermek için hreflang etiketleri kullanılmalıdır.

Bir diğer örnek:
<url>
<loc>https://www.seodefteri.org/seo-metrikleri/</loc>
<xhtml:link rel="alternate" hreflang="x-default" href="https://www.seodefteri.org/seo-metrikleri/" />
<xhtml:link rel="alternate" hreflang="en" href="https://www.seodefteri.org/en/seo-metrics/" />
<xhtml:link rel="alternate" hreflang="de" href="https://www.seodefteri.org/de/seo-metrics/" />
</url>

Hreflang etiketi eklerken dikkat edilmesi gerekenler

Şimdi konuyu tartışmaya devam edeceğiz. Hreflang nedir? Başlıklara hreflang eklerken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.

  • Dikkat! Dikkat! Dikkat!
  • Kodları önce dil, sonra ülke sırasına göre ekleyin. Sıralama çok önemlidir.
  • Kanonik tanımlayıcıya sahip bir sayfada hreflang etiketi kullanmaktan kaçının.
  • Hreflang eklerken sayfaları birbirine bağlamak önemlidir.

WordPress Hreflang Etiketi Ekleme

Bir WordPress sitesine hreflang kodları eklemek çok basittir. WordPress, birkaç eklenti kullanılarak kolayca eklenebilen birçok hreflang ile birlikte gelir.

Polylang Eklentisi

Polylang, sitenizin farklı dillerde veya coğrafi konumlarda bulunan içeriği hakkında kullanıcıları ve Googlebot’ları bilgilendirmek için kullanılabilir.

WPML Eklentisi

Yukarıda gösterilen örnekte kullanılan eklenti ücretsiz ve mükemmel kalitede. Bu eklentiler web siteniz için worpdress hreflang etiketleri oluşturmak için kullanılabilir. Bu eklentiler size xml dosyaları veya http dosyaları ile uğraşırken zaman ve güçlük kazandırabilir.

Hreflang Etiketleri

Bu eklenti tek bir dilde içerik oluşturmanızı sağlar. Hreflang etiketleri eklentisini wordpress mağazasından indirin. Eklentiyi indirdikten sonra etkinleştirin. Eklenti ayarlarına hreflang eklediğinizde bir meta kutu göreceksiniz. Burada, dil işaretlemesini ve konum işaretlemesini gereksinimlerinize göre değiştirebilirsiniz.

Bonus

Önde gelen web siteleri tarafından oluşturulan videoları izleyerek, oluşturduğunuz bir siteye etiketler ekleyebilirsiniz.

Similar Posts