Ahmet Levendoğlu


AHMET LEVENDOĞLU

Yazar, edebiyat tarihçisi, eğitimci, Türk Dil Kurumu geçmiş başkanlarından Agâh Sırrı Levend’in torunu, sahne tasarımcısı ve yönetmen Tarık Levendoğlu’nun oğlu.

Lise öğrenimini Robert Kolej’de yaptı ve o çatıda başladığı oyunculukla tiyatroya ilk adımını attı. 1964’te okulu bitirmesinden önce Gen-Ar Tiyatrosu’nda Cephede Piknik oyunuyla profesyonel tiyatroda ilk kez sahneye çıktı.


İngiltere’de Royal Academy of Dramatic Art (Krallık Dramatik Sanat Akademisi’nde) gördüğü tiyatro öğrenimini 1969’da üstün başarı diplomasıyla ve üç ödülle tamamladı.

İngiltere’nin önde gelen kent tiyatrolarından Exeter’deki Northcott Theatre’da bir sezon oyunculuk yaptı.

1971-1976 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu olarak yer aldı. Kuruluş döneminde Müdür Yardımcılığını da üstlendiği İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda 1978-1980 yıllarında oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı.

1977’de Royal Academy çatısı altında öğrenci yapımlarının izleyiciye sunulduğu “Tiyatro Kulübü”nde konuk yönetmenlik yaptı.

1971’den 2008’e dek süren uzun tiyatro öğretmenliği sürecinde on ayrı eğitim kurumunda görev yaptı. Bunlar: Ankara Devlet Konservatuvarı, (kuruluş döneminde Tiyatro Bölümü başkanlığını da yaptığı) İstanbul Devlet Konservatuvarı, Krallık Dramatik Sanat Akademisi, Bilsak Tiyatro Atölyesi, İ.B.B. Şehir Tiyatroları, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Akademi İstanbul, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Koç Üniversitesi'dir.

1990’da Zuhal Olcay ve Haluk Bilginer’le birlikte kurduğu Tiyatro Stüdyosu 2015'te yirmi beşinci yılını kutladı. Başlangıcından bu yana sanat yönetmenliğini üstlendiği toplulukta oyunların çoğunluğunu çevirdi ve yönetti, dördünde rol aldı.

Çevirip yönettiği oyunlarla Taner Barlas Mim Tiyatro’ya ve İstanbul Devlet Tiyatrosu’na, yönetmen olarak İ.B.B. Şehir Tiyatroları'na konuk oldu. Dilimize kazandırdığı on altı oyundan on üçü sahnelerimizde oynandı.

Başlatıp yönettiği Yaşayan Drama Tiyatro Dizisi, tiyatro okuruna yabancı ve yerli yazarlardan kuramsal yapıtlar ve oyunlar sundu.

1980’den bu yana Nokta, Düşün, Yeni Gündem, Gösteri, Röportaj, Hamlet, Kitaplık, Agon, Cumhuriyet Kitap, Papirüs, Tiyatro... Tiyatro... dergilerinde yazıları yayımlandı.

İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nda Repertuar Kurulu üyeliği, çeşitli oyun yarışmalarında seçici kurul üyelikleri yaptı.

Oyunculuk uğraşını 1985’ten 2015'e dek aralarla sürdürdü. Bu süreçte yedi dizide oynadı, iki kez de beyazperdede rol aldı.

“Genç Indiana Jones’un Serüvenleri” adlı Amerikan dizisinin “İstanbul 1918” bölümünde Mustafa Kemal’i İngilizce oynadı.

Ödülü olmayan eğitmenlik alanı dışında tiyatroda tüm uğraş alanlarında (yönetmen, oyuncu, oyun çevirmeni, sanat yönetmeni, “uyarlayan” kimlikleriyle ve iki onur ödülüyle) yirmi bir ödüle değer görüldü. Tiyatro alanının dışından gelen ödülü Dil Derneği’nce “Ülkemize ve Türkçemize emeği için” verilen 79. Dil Bayramı Onur Ödülü idi. Sanat yönetmenliğini yaptığı Tiyatro Stüdyosu, on yedi oyunuyla elli bir ödüle değer görüldü. Yönettiği oyunlar ise otuz iki ödül aldı.